Rychlost světla a nepochopitelný strach fyziků z možných nových objevů

Václav Kotěšovec, 2.10.2011

Pamatuji si jak koncem 60-tých let dvacátého století bylo tehdejší soupeření mocností velkým hnacím motorem pro vědu a jak jsme tehdy za želenou oponou s velkým obdivem vzhlíželi k Americe a fandili jí, aby na Měsíci přistáli její astronauti jako první. Když se tak v roce 1969 stalo, byla tu pak další očekávání, že v průběhu desítek let navštíví lidstvo další planety a pak se snad vydá i ke hvězdám. Přitom alespoň první z těchto cílů byl (při dostatečné podpoře) reálný. Místo toho Měsíc přestal být zajímavý a k planetám nakonec vyrazilo jen pár nepilotovaných sond.

Lidstvo jako by se uzavřelo do svých přízemních problémů a hlas hrstky nadšenců byl málo slyšet. Iniciativa se tak částečně přesunula do Evropy, kde projekt CERN má šanci nahlédnout aspoň do mikrosvěta, když se nám do vesmíru už moc nechce.

Když jsem se dočetl o výsledku měření rychlosti neutrin a jejich možném překročení tabuizované rychlosti světla ve vakuu (Faster than light?), byl můj první dojem (bez ohledu na to jestli je měření správné či nikoliv), že je to velká šance obnovit zájem veřejnosti o fyziku, za situace kdy Obama téměř zastavil americký vesmírný program. Velkým zklamáním byl proto pro mě postoj naprosté většiny fyziků, kteří by (podle jejich reakcí) zřejmě už chtěli zůstat až do důchodu v pohodlí svých universit a vyučovat stále to samé a situace, že by mohlo být něco jinak v nich vyvolala paniku a ne předpokládané nadšení z možných nových objevů a možného posunu celé vědy zase o kousek dopředu.

Už jen samotná skutečnost, že citované výsledky měření získali vědci už před 3 (!) lety a celou tu dobu je před veřejností tajili, je podivná.

Mezi desítkami článků, ze kterých je cítit převážně hrůzu z možného nového objevu, jsem konečně objevil jeden článek, vysvětlující celou problematiku srozumitelně a který se na věc dívá přijatelným pohledem Překračují neutrina mezní rychlost světla?

Již od školních let jsem si vždy myslel, že stejně jako je Newtonova teorie speciálním případem Einsteinovy teorie relativity, tak že i tato bude speciálním případem nějaké ještě složitější a obecnější teorie. Teď je možná šance do ní (zatím jen "klíčovou dírkou") trochu nahlédnout. Ale většinou to bývá tak, že velké objevy sice vzbudí zájem veřejnosti a ochotu investovat do nových projektů, tento zájem obvykle však trvá vždy jen krátkou dobu, tak tu šanci zase nepromarněme...